Biblia Veteris Testamenti

Biblia Veteris Testamenti et Historie artificiosis picturis effigiata, Frankfurt nad Menem, 1551

Biblia 1551 to unikatowe dzieło, które oprócz przekazu religijnego i wymiaru ideowego, zawiera niespotykane drzeworyty, precyzyjne ilustracje i niezwykłą oprawę introligatorską.

Nakład limitowany: 299 egzemplarzy
Dostępne: 4szt.

Biblia Veteris Testamenti et Historie artificiosis picturis effigiata, Frankfurt nad Menem, 1551

Drzeworyt na pierwszej stronie
więcej >>
Biblia z widoczną kapitałką
więcej >>
W skład woluminu wchodzą cztery druki. Każdy z odrębną kartą tytułową, tą samą datą druku i nazwiskiem wydawcy. Tytuły w dwóch językach: łacińskim i niemieckim:

1. Biblia Veteris Testamenti et Historie artificiosis picturis effigiata. Biblische Historien Künstlich fürgemalet.
2. Novi Testamenti Iesu Christi Historia effigiata. Una cum aliis quibusdam iconibus. Das New Testament und histori Christi fürgebildet.
3. Apocalypsis S. Joannis. Die Offenbarung S. Johannis.
4. Sanctorum et martyrum Christi Icones quaedam artificiossimae. Der heiligen und Martirer Gottes künstlich Bildtnussen.

Zrekonstruowana zapinka
więcej >>
Stary i Nowy Testament oraz Apokalipsa skomponowane są według tego samego schematu: ilustracja i  stosowny fragment Pisma Świętego w języku łacińskim - górna część strony i języku niemieckim - u dołu. W każdym przypadku podana jest dokładna lokalizacja cytatu. Imiona świętych i męczenników w ostatniej części podane zostały tylko w wersji łacińskiej.

Drzeworyt na stronie 19
więcej >>
Wszystkie części ukazały się we Frankfurcie nad Menem w drukarni Christiana Egenolffa w 1551 roku. W kolofonie  Nowego Testamentu określono nawet miesiąc wydania - marzec. Egenolff Christian - drukarz niemiecki - założył pierwszą drukarnię we Frankfurcie nad Menem. W latach 1530-1555 wydał około 500 druków. Wiele jego prac zdobionych było drzeworytami Hansa Schauffeleina i Hansa Behama. Specjalizował się Kunsztowna oprawa
więcej >>
w wydawaniu dzieł przyrodniczych i historycznych. Założona przez niego we Frankfurcie drukarnia funkcjonowała - prowadzona przez wdowę i spadkobierców - aż do roku 1605.

Autorem drzeworytów jest najprawdopodobniej Hans Sebald Beham - malarz i grafik niemiecki żyjący w latach 1500-1550, przez historyków sztuki zaliczany do kręgu artystycznego stworzonego przez Albrechta Dürera. W roku 1540 osiadł we Frankfurcie, gdzie nawiązał ścisłą współpracę z Egenolffem. Wykonywał ilustracje do wydawanych przez niego dzieł. Jego specjalnością były ilustracje do Biblii,  najbardziej znane to tzw. norymberskie wydanie  Nowego Testamentu z 1524 roku. Choć w samej książce brak jakichkolwiek śladów potwierdzających jego autorstwo, to - biorąc pod uwagę wszystko, Drzeworyt na stronie 22
więcej >>
Jeden z drzeworytów
więcej >>
co wiemy o tym artyście - możemy przyjąć, że to on właśnie jest autorem ilustracji w interesującej nas księdze. Kolory zostały nałożone bądź w czasach współczesnych wydaniu, bądź niewiele później (górna granica pierwszej połowy XVII wieku).

Księga oprawiona jest w deskę obciągnięta koźlęcą skórą ręcznie wybarwioną na kolor brązowy. Do złocenia użyto strychulca i pięknego radełka z motywami roślinnymi, figuralnymi i roślinnymi. Na frontach okładek wytłoczono złocone plakietki. Obie deski spinają dwie mosiężne zapinki. Data wytłoczona na przedniej okładce - 1552 - określa zapewne czas wykonania oprawy.

Specyfikacja

Zobacz katalog
Biblia Veteris Testamenti et Historie artificiosis picturis effigiata, Frankfurt nad Menem, 1551

Wymiary: 115 x 163 x 55 mm
Ilość kart: 220
Papier: bawełniany z domieszką lnu, 120 g/cm2, czerpany z kresami i żeberkami
Oprawa: deski obciągnięte koźlęcą, cienko mizdrowaną skórą, barwioną ręcznie, brązową, tłoczoną na ślepo i złoto, tłoki z motywami roślinnymi, figuralnymi i roślinnymi, na frontach okładek złocone plakietki, dwie mosiężne odlewane zapinki
Opakowanie: drewniana kaseta ze złoconym na wieku napisem, wyściełana tkaniną jutową; wymiar: 310 x 235 x 65 mm
Nakład limitowany: 299 egzemplarzy

Cena: 6300 zł

Używamy plików cookies (ciasteczek)Używamy plików cookies m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że zgadzasz się na umieszczenie ich w Twoim urządzeniu końcowym.

Przeczytaj więcej w naszej polityce prywatności


Nie pokazuj więcej