Introligatorstwo


Nie przetrwałyby do dzisiaj piękne średniowieczne rękopisy, gdyby nie staranna oprawa, która przez wieki chroniła cenne manuskrypty. Kunsztowne wykonanie okładek dla ksiąg zakonnych skrybów było przed wiekami i jest do dzisiaj wielką sztuką. Często, ze względu na rodzaj stosowanego papieru, introligator decydował o właściwym doborze materiałów do wykonania oprawy. Skóra, umiejętnie spreparowane deseczki, kleje, nić, dratwa, miedziane lub wykonane ze specjalnych stopów okucia. Introligatorstwo od wieków uznawane jest za szlachetne rzemiosło.

ROTO01 ROTO02 ROTO03 ROTO04

Introligatorstwo - szlachetne rzemiosło

Narzędzia introligatorskie
więcej >>
Kapitałka na bloku księgi
więcej >>
Antykwariusze mówią wręcz, że introligatorstwo miało ważne zadanie utrwalania i zabezpieczania przed zniszczeniem i zagładą myśli ludzkiej, utrwalonej w księgach znajdujących się w klasztornych i pałacowych bibliotekach, tak często przecież grabionych czy podpalanych przez intruzów lub narażonych na niszczące działanie czasu i sił natury. Jakże przydatne okazywały się wówczas wszelakie metalowe ramki, zapinki i zdobienia.

Narzędzia introligatorskie: krosna, prasy, gilotyny, klejarki, maszyny do szycia i perforacji oraz maszyny do wypalania rowków - które setki lat temu były wręcz wynalazkami - używane są po dziś dzień, kształtując i zdobiąc płótna, skóry, karton, papier i inne tworzywa chroniące księgi przed zniszczeniem. Ręczne szycie kompletów składek i usuwanie braków w gotowych podniszczonych dziełach, uzupełnianie ksiąg o erraty i obwoluty, wymaga nieustannie wielkiej pasji, wiedzy i doświadczenia.

Okucia
więcej >>
Rękodzieło
więcej >>
Nie da się do niczego porównać żmudnej i mistrzowskiej pracy przy wykonywaniu luksusowych opraw ze szlachetnego drewna i kości słoniowej, bądź też wytłaczanych w blachach ze szlachetnego metalu, nieraz zdobionych koronką filigranu, emalią lub drogimi kamieniami.

Do dziś podziwiamy średniowieczne skórzane tłoczone oprawy. Ich jakość, głębokość wszystkich rowków, to niezwykle istotna cecha opraw, a jej idealne wykonanie zależy od połączenia pracy tłoków i radełek, wspomaganych przez filety, punce, plakiety i strychulce, które pozwalały m.in. na stworzenie powtarzającego się wzoru. Specjalistyczna oprawa ksiąg pelplińskich, klaserów, ozdobnych pudeł i futerałów, a także zabezpieczanie starodruków, naprawa zniszczonych kart i opraw książek - Ręcznie malowane inicjały
więcej >>
powierzenie tych wartościowych dzieł do oprawy Ręczne złocenia
więcej >>
wymaga pełnego zaufania i najlepszych introligatorów, z którymi mamy zaszczyt pracować.

Używamy plików cookies (ciasteczek)Używamy plików cookies m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że zgadzasz się na umieszczenie ich w Twoim urządzeniu końcowym.

Przeczytaj więcej w naszej polityce prywatności


Nie pokazuj więcej